Model No: NO705400
Norqi EffectMix Kettle Basic 400L
Norqi EffectMix Kettle Basic 400L
Fast Heating. Precise Control. Intelligent Stirring.
The Norqi EffectMix Kettle Basic 400L is designed and manufactured in Denmark. It features fast heating from 20°C to 200°C with stirrer, a digital touch panel with precise 1-degree control, and programmable functionality for fixed recipes.
With a capacity of 400 liters, the kettle provides compact and ergonomic operation with a 400 mm tilting height.
Why Choose the Norqi EffectMix Kettle Basic 400L?
Fast heating 20–200°C with stirrer
9 individually adjustable stirring patterns
Digital touch panel with precise 1-degree control
Tilt height 400 mm — compact and ergonomic
Programmable for fixed recipes
Automatic water filling
Optional Accessories
-
Extra support / 2 kettles on one pillar
-
Funnel for inspection port
-
Tool trolley for 2 kettles
-
Measuring rod 75L
-
Measuring rod 100L
-
Measuring rod 125L
-
Measuring rod 150L
-
Measuring rod 200L
-
Measuring rod 250L
-
Measuring rod 300L
-
Measuring rod 400L
-
Measuring rod 500L
-
230V power outlet Schuko
-
230V power outlet CEE
-
Pouring plate 400L
-
Water gun (2 metre hose)
-
LED light on lid
-
Canteen holder / GN shelf
-
2" butterfly valve
-
Strainer plate 400L
-
3" butterfly valve
-
2" ball valve
-
3" ball valve
-
230V power outlet with splash guard
-
Marine voltage 3x400V+PE
-
Castors for kettle (max. 200L), 4 pcs.
-
Floor enclosure — BASIC kettle
-
Air curtain for kettle
-
Floor mounting kit
Technical Specifications
| Article Number | 700400 |
| Dimensions (W x D x H) | 1689×1100×2050 mm |
| Capacity | 400 L |
| Weight | 380 kg |
| Tilting Height | 400 mm |
| Voltage | 3×400V+N+PE |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power | 43 kW |
| Current (L1 / L2 / L3) | L1: 72 A / L2: 72 A / L3: 72 A |
| Noise Level | < 70 dBa |
| Regulation | Digital touch panel |
| Protection Class | IP X5 |
(NO705400)
| Dimensions (W x D x H) | 1689×1100×2050 mm |
| Net Volume (L) | 400 L |
| Tilting height (mm) | 400 |
| Voltage (V) | 3×400V+N+PE |
| Frequency (Hz) | 50/60 |
| Power (kW) | 43 |
| Current (L1 [A], L2[A], L3[A]) | L1: 72 A / L2: 72 A / L3: 72 A |
| Leakage current (mA) | |
| Standby consumption (W) | |
| Protection class | IP X5 |














