Model No: NO705200
Norqi EffectMix Kettle Basic 200L
Norqi
Norqi EffectMix Kettle Basic 200L
Fast Heating. Precise Control. Intelligent Stirring.
The Norqi EffectMix Kettle Basic 200L is designed and manufactured in Denmark. It features fast heating from 20°C to 200°C with stirrer, a digital touch panel with precise 1-degree control, and programmable functionality for fixed recipes.
With a capacity of 200 liters, the kettle provides compact and ergonomic operation with a 400 mm tilting height.
Why Choose the Norqi EffectMix Kettle Basic 200L?
✅ Fast Heating Performance
Heating range from 20°C to 200°C with stirrer.
✅ Adjustable Stirring
9 individually adjustable stirring patterns.
✅ Digital Precision Control
Digital touch panel with 1-degree control.
✅ Programmable Operation
Programmable for fixed recipes.
✅ Ergonomic Design
400 mm tilting height for compact and ergonomic use.
✅ Automatic Water Filling
Optional Accessories
-
Strainer plate 200L
-
SlowMix – Active stirrer with open lid (20 rpm)
-
Water gun – 2 metre hose
-
Whisk tool 200L
-
Sous vide basket 200L
-
Foot pedal – For SlowMix or tilt
-
LED light on lid
-
Canteen holder / GN shelf
-
2" butterfly valve
-
Pouring plate 200L
-
3" butterfly valve
-
2" ball valve
-
3" ball valve
-
230V power outlet with splash guard
-
Marine voltage – 3x400V+PE
-
Castors for kettle (max. 200L), 4 pcs.
-
Floor enclosure — BASIC kettle
-
Cleaning tool 200L
-
Air curtain for kettle
-
Floor mounting kit
(NO705200)
Technical Specifications
| Model | 705200 |
| Dimensions (W x D x H) | 1489×1100×1850 mm |
| Capacity | 200 L |
| Weight | 275 kg |
| Tilting Height | 400 mm |
| Voltage | 3×400V+N+PE |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power | 26 kW |
| Current (L1 / L2 / L3) | L1: 36 A / L2: 36 A / L3: 51 A |
| Noise Level | < 70 dBa |
| Regulation | Digital touch panel |
| Protection Class | IP X5 |














